Haber

Çin’de Doxuri Tayfunu’nun neden olduğu sellerde 1,2 milyon kişi tahliye edildi

Çin’in kuzeyindeki Hibey eyaletinde Dokusuri Tayfunu’nun yol açtığı seller nedeniyle 1.2 milyon kişinin tahliye edildiği bildirildi.

Ulusal basında yer alan habere göre, başkent Pekin ve Tianjin’i çevreleyen Hibey eyaletinde taşkın kontrolü için 8 toplama havzası ve çeşitli büyüklüklerde 155 rezervuar oluşturuldu.

Bu bölgelerde yaşayan 850 bin kişi de dahil olmak üzere eyaletteki 1.2 milyon vatandaş, dini alanlardaki sığınma evlerine kalıcı olarak yerleştirildi.

Hibey Acil Durum Yönetimi Ajansı, “Pekin ve Tianjin üzerindeki baskıyı azaltmak için” 1,8 milyar metreküp suyun eyaletteki toplama alanlarına yönlendirildiğini duyurdu.

Çin’de 1997 yılında kabul edilen Taşkın Kontrol Kanunu ile oluşturulan plana göre ülke genelindeki 98 taşkın havzasından 13’ü Hibey ilinde bulunmaktadır.

Çok sayıda ilçe, kasaba ve köy, Sarı Nehir’in birden fazla kolunun birleştiği eyaletin toplama havzalarında sular altında kaldı.

Pekin’in güneybatısındaki 600.000 nüfuslu Cuocou şehrinde 300 ila 400 milyon metreküp arasında su biriktiği tahmin ediliyor.

Uzmanlar, yağış şiddetinin azalmasına rağmen sel havzalarında biriken suların çekilmesinin alçak kesimlerde bir ayı bulabileceğini belirtiyor.

1997 tarihli yasa, sel havzalarında yaşayan vatandaşlara verilen zararların tazmin edilmesini sağlar.

Yorum “Pekin’in hendeği olmalıyız”

Baoing Şehri ve Shiogan Yeni Bölgesi’ndeki sel yardım çabalarını denetleyen Hibey Komünist Parti Sekreteri Ni Yuefing, “Pekin’in hendeği olmalıyız” dedi. Yaptığı açıklama infiale neden oldu.

İnternetteki sosyal medya kullanıcıları yaptığı yorumlarda Hıbey’in kendi vatandaşını koruması gerektiğine işaret ederken, Komünist Parti’ye bağlı yayın organı Global Times’ın eski Genel Yayın Yönetmeni Hu Şicin, “Ödün verecek zihniyette olmamalıyız. Başkalarını korumak için başkalarını. Kimseye başkasının hendeği muamelesi yapmamalıyız.” ifadelerini kullandı.

Çin’in kuzeyini etkisi altına alan Doksuri Tayfunu nedeniyle geçtiğimiz hafta başkent Pekin ve çevresi 140 yılın en şiddetli yağışlarıyla karşı karşıya kalırken, Pekin’de 11, Hıbey eyaletinde 9 kişi sel nedeniyle hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu