Haber

Eski İsrail Başbakanı Olmert: İç savaşın eşiğindeyiz

Olmert, Başbakan Binyamin Netanyahu hükümetinin Meclis aracılığıyla çıkardığı tartışmalı yargı düzenlemesiyle ilgili olarak British Channel 4’e değerlendirmede bulundu.

İsrail’de Yargıtay’ın yürütme üzerindeki denetimini kaldıracak yasaya karşı Ocak ayından bu yana süren protestolara verdiği destekle tanınan Olmert, “Bu her zamankinden daha ciddi bir tehdit. İç savaşa doğru gidiyoruz”söz konusu.

Ülkedeki istikrara ve hükümetin yönetim becerilerini kaybetme ihtimaline rağmen ‘sivil itaatsizlik’ ifadesini kullanan Olmert, “Hükümet İsrail demokrasisinin temellerini tehdit etmeye karar verdi ve bu bizim ne kabul edebileceğimiz ne de tolere edebileceğimiz bir şey.”dedi.

İsrail Adalet Bakanı Yariv Levin’in 5 Ocak’ta açıkladığı ‘yargı reformu’, Yargıtay’ın yetkilerine son verilmesi, yargı atamalarında hükümete söz hakkı verilmesi gibi çeşitli yasa tasarılarını içeriyor.

Başbakan Binyamin Netanyahu, ülke genelinde artan kitlesel protesto ve grevlere yol açan yargı düzenlemesini 27 Mart’ta ertelediğini ancak Mayıs ayı sonunda 2023-2024 bütçesinin Meclis’ten geçmesinin ardından yargı yönetmeliğini yeniden gündeme getireceklerini açıklamıştı.

Muhalefetle müzakerelerin engellenmesinin ardından hükümet geçtiğimiz günlerde yargı düzenlemesi için yeniden düğmeye bastı.

Tartışmalı yargı düzenlemesi kapsamında Yargıtay’ın hükümet üzerindeki denetimini kaldıracak yasa tasarısı, siyasi ve toplumsal muhalefetin tüm tepkilerine rağmen bugün Meclis’te kabul edildi.

İsrail’de 10.000’den fazla yedek asker, hükümetin yargı düzenlemesini protesto etmek için ordu misyonundan ayrılacaklarını açıkladı.

İsrail’de siyasette, orduda, güvenlikte, ekonomide, yargıda yüksek mevkilerde bulunan isimler, hükümetin yargı düzenlemesine karşı olduklarını açıkladı.

İsrail’de Netanyahu hükümetinin yargısal düzenlemesine yönelik protestolar 7 aydır sürüyor.

alacakayahaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu