Haber

Gazze ‘Refah’a kavuştu

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları iki haftadır aralıksız devam ediyor. Saldırılarda çok sayıda vatandaş hayatını kaybederken, abluka altındaki Gazze’ye 15 gün boyunca yardım ulaştırılamadı ve kimse sınırı terk edemedi. Gazze Şeridi ile Mısır arasındaki tek sınır kapısı olan Refah Sınır Kapısı bugün saat 10.00’da açıldı.

NE KADAR SÜRE AÇIK KALACAĞI BİLİNMİYOR

ABD’nin İsrail Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada, “Gazze ile Mısır arasındaki Refah Sınır Kapısı’nın 21 Ekim Cumartesi günü yerel saatle 10.00’da açılacağı bilgisini aldık. Sınır açılırsa bilmiyoruz” Yabancı vatandaşların Gazze’den çıkışı için ne kadar süre açık kalacağını, sınırın açılması durumunda “Çok sayıda kişinin geçmeye çalışacağını tahmin ediyoruz.”

“KAOTİK BİR ORTAM İÇİN HAZIR OLUN”

Mısır’a geçmeye çalışan ABD vatandaşlarının, geçişin her iki tarafında da yaşanabilecek kaotik ortama hazırlıklı olması gerektiği belirtildi. ABD hükümetinin Mısır’daki yardımlarına ilişkin yeni bilgileri ABD vatandaşlarına e-posta adresi aracılığıyla göndereceği bildirildi.

İsrail ile Hamas arasındaki çatışma petrolü vurdu! Akaryakıt fiyatlarına bir artış daha: Fiyatlar pompaya yansıyor! (Akaryakıt fiyatları 21 Ekim 2023 itibarıyla)Uluslararası Gazeteciler Federasyonu: Gazze’deki çatışmalarda 16 gazeteci hayatını kaybetti

Açıklamada, sınırdaki durumun dinamik, değişken ve istikrarsız olduğu, ABD vatandaşlarının sınırda gerçek bir ilerleme kaydetmeden veya sınırı geçmeye çalışmadan önce güvenlik durumunu değerlendirmesi gerektiği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu