Haber

İsrail’de tartışmalı yargı düzenlemesi askıya alındı

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, haftalarca süren kitlesel protestoların ardından tartışmalı yargı reformunun askıya alındığını duyurdu.

Pazartesi akşamı Nation’a televizyondan yaptığı konuşmada Netanyahu, yargı reformunun bireysel yasama projeleri için nihai onay sürecinin Nisan ortasındaki meclis tatilinden sonra devam edeceğini söyledi.

Başkan Isaac Herzog da dahil olmak üzere sektörler, yasama sürecinin ertelenmesi çağrısında bulundu.

Netanyahu dün yargı düzenlemesinin askıya alınmasını talep eden Savunma Bakanı Yoav Gallant’ı görevden aldı. Gallant’ın görevden alınmasının ardından ülke çapında yüzbinlerce insan protesto etmek için sokaklara döküldü.

Hükümetin yargıyı yeniden yapılandırma planları haftalardır kitlesel protestolara yol açtı. Plan, yargı ve Yargıtay’ın yetkilerine son vermeyi ve parlamento ile başbakanın konumunu güçlendirmeyi amaçlıyor.


Başbakan Benjamin NetanyahuFotoğraf: Ronen Zvulun/REUTERS

Yolsuzluk davası devam eden Netanyahu, kuvvetler ayrılığında dengenin yeniden sağlanması için reform gerektiğini savunuyor. Reform planlarını eleştirenler ise güçler ayrılığının ortadan kalkmasından ve İsrail’de demokrasinin erozyona uğramasından endişe ediyor.

AFP/TY, Birleşik Krallık

DW Türkçe’ye sansürsüz nasıl erişebilirim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu