Haber

İsrail bombardımanı altındaki Gazze’deki hastanede yakıt sıkıntısı

İsrail’in yoğun bombardımanı altında Gazze Şeridi’nde bulunan Filistin Kızılayı’na bağlı Kudüs Hastanesi’nde yakıt sıkıntısı nedeniyle sağlık hizmetlerinin kısıtlandığı bildirildi.

Filistin Kızılayı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Gazze Şeridi’ndeki Kudüs Hastanesi’nin, elinde kalan az miktardaki yakıtı etkin bir şekilde kullanabilmek için çalışmalarını kısıtlamak zorunda kaldığı belirtildi.

Açıklamada, hastanenin yakıt sıkıntısı nedeniyle “büyük jeneratörün durdurularak yerine küçük olanın kullanıldığı, cerrahi bölümün kapatıldığı, oksijen üretim tesisinin kapatılarak tüpten oksijen verildiği” kaydedildi. MR ve tıbbi röntgen departmanları da faaliyetlerini durdurdu.”

Gazze’de yerinden edilen yaklaşık 1,5 milyon Filistinlinin bir kısmının barındığı hastanede kalanlara günde sadece 2 saat elektrik sağlanacağı belirtildi.

Açıklamada, İsrail’in son iki haftadır akaryakıt girişine izin vermemesi nedeniyle seçeneklerinin tükendiği ve hastanenin kapatılmaması gerektiği kaydedildi; Akaryakıt, tıbbi malzeme, ilaç, su ve gıdanın ulaştırılmasının beklendiği bildirildi.

Mama, süt ve bebek masası tükenmek üzere

Açıklamada, hastaneye sığınan 14 binden fazla yerinden edilmiş Filistinlinin “mama, süt ve bebek maması” sıkıntısı çektiği, ekmeğin ise iki gün önce tükendiği belirtildi.

Bombardıman nedeniyle altyapının zarar görmesi sonucu hastanenin çevre mahallelerle iletişiminin kesildiği vurgulandı.

Açıklamada, Uluslararası Kızılhaç Örgütü’ne bağlı bir konvoyun dün “İsrail bombardımanı altında” hastaneye hayat kurtaran tıbbi malzeme götürmeye çalıştığı ancak yardımın henüz hastaneye ulaşmadığı belirtildi.

Filistin Kızılayı, ayrı bir açıklama yaparak, “insani yardım, gerekli tıbbi destek ve yakıt temini için” tüm uluslararası sağlık ve yardım kuruluşlarına acil davette bulundu.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu dün yaptığı son açıklamada, Hamas’ın elindeki tutuklular serbest bırakılmadan Gazze’ye akaryakıt girişine izin vermeyeceklerini söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ndeki sağlık tesislerine yönelik 108 saldırının belgelendiğini bildirdi.

Gazze hükümeti, İsrail’in 7 Ekim’den bu yana devam eden saldırıları nedeniyle Gazze Şeridi’ndeki 16 hastane ve 34 sağlık merkezinin hizmet dışı kaldığını duyurdu.

hassahaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu